تجارت و خرید اینترنتی
5/5 - (1 امتیاز)

تجارت و خریدهای اینترنتی

داد و ستد یا به اصطلاح تجارت از گذشته دور تا کنون بین جوامع وجود داشته و در هر عصر و دوره ای به شکلی نمود پیدا کرده، گاهی انسانها به صورت حضور یافتن در محل و با دادن کالا به جای کالا معامله میکردند که بسیار وقتگیر و آسیب پذیر بود و زمانی با ابداع پول و بانکها این معاملات راحتتر و ساده تر شد.

اما بشر همیشه در فکر آسایش و پیشرفت بوده تا جایی که در قرن اخیر و با پرمشغله شدن زندگی و کار، صرفه جویی در زمان  از اولویتهای انسان شد که البته بشر هوشمندانه  توانست به آن دست یابد.

اما صرفه جویی در زمان، وقت و هزینه در عصر تکنولوژی چگونه اتفاق افتاد؟ این مهم از طریق اختراع شبکه جهانی اینترنت در دهه 1960 شروع و به سرعت با ارتقا به اینترنت پرسرعت، توانست شبکه های مجازی را بین مردم جهت ارتباطات سریعتر و پیشرفته تر بوجود آورد.

طوریکه همین شبکه ها، نرم افزارهای مجازی، اپلیکیشن ها و وب سایتها و … امروزه به یکی از منابع کسب وکار جهانی تبدیل شده اند. در واقع عظمت ابداع اینترنت به حدی است که هرگز نخواهیم توانست تمام عملکرد و بهره برداریهایی که از آن صورت گرفته را لیست نماییم چرا که هر چند مدت یکبار، با بهره برداری جدید از اینترنت و ایجاد فضای جدیدی از نحوه کار با آن، غافلگیر می شویم.

شاید اگر چند دهه قبل به انسان گفته می شد که به کمک اینترنت وسیله ای ایجاد خواهد شد که با آن هر فرد قادر به تماس تصویری با دیگری خواهد بود هرگز کسی باور نمی کرد

یا اگر گفته می شد با استفاده از اینترنت در منزل خود خواهید نشست و انواع خریدهای مورد نیاز خود را انجام و دم درب منزل دریافت خواهید کرد شما را به سخره می گرفتند اما براحتی میبینید که به کمک اینترنت تمام این ناممکنها ممکن گردیده است پس ما همچنان باید منتظر ابداعات، اختراعات و بهره برداریهای دیگر از اینترنت در آینده ای نه چندان دور باشیم.

در واقع معجزه ی اینترنت همچنان جامعه بشری را تحت تأثیر قرار می دهد و خواهد داد.

اما در کنار مزایای بیشماری که اینترنت برایمان داشته بدون شک یکی از مهمترین مزیت آن، امکان دسترسی همزمان به میلیونها سایت، فروشگاه، مراکز خرید و ….است.

شما می توانید فقط با اتصال به شبکه جهانی اینترنت در منزل یا هر مکانی که دلبخواهتان باشد به صورت همزمان یک کالا یا خدمات را از چندین فروشگاه و مرکز استعلام نمایید و با صرف زمان بسیار بسیار اندکی، فقط با کلیک بر روی آن جنس یا کالا، به تمامی مشخصات آن محصول دسترسی پیدا کنید و در کمترین زمان ممکن محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

امروزه این نوع خرید که خرید اینترنتی نام گرفته به سرعت در حال گسترش بین اقشار مختلف مردم است و هر روز بر مقبولیت و محبوبیت آن افزوده می گردد.

در واقع شما براحتی با مقایسه این نوع خرید با خرید حضوری، به مزایای بیشمار آن خواهید رسید تصور کنید شما فردی شاغل هستید و نصف روز یا گاها 2 شیفت در روز کار میکنید و با احتساب شب، فقط چندساعتی در طول شبانه روز زمان برای صرف غذا، استراحت و کارهای مهم دیگر دارید

حال اگر بخواهید همین چند ساعت را هم در فروشگاهها و سوپرمارکتها و بازار به دنبال کالاهای موردنیاز روزمره خود بگردیدن عملاً وقت کم می آورید گذشته از زمانی که از دست می دهید.

هزینه جابه جایی با وسیله نقلیه و گشتن در فروشگاههای سطح شهر با ترافیکهایی که امروزه بیشتر شهرها درگیر آن هستند نیز بیشتر شما را اذیت خواهد کرد و بر خستگی روزانه شما خواهد افزود

در حالیکه می توانید با نشستن در منزل و اتصال به شبکه اینترنت و انجام چند کلیک بر روی سایتها و شبکه های مجازی، تمام خریدهایی که لازم بود به خاطر آن چندین فروشگاه را بگردین همزمان انجام دهید و از یک خرید امن و راحت لذت ببرید.

گسترده ترین و بروزترین روش خرید و فروش با کمک اینترنت:

استفاده از شبکه های اجتماعی یکی از بروزترین این روشهاست در ابتدا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از طریق گروها و کانالهایی که در شبکه هایی همچون تلگرام، واتساپ و …..ایجاد می کردند نسبت به معرفی، خرید و یا فروش اقدام می کردند

طی چندسال اخیر شبکه اجتماعی به نام اینستاگرام توانست به سرعت از تمامی این شبکه ها سبقت بگیرد و به تنهایی به یکی از منابع اصلی کسب درآمد جهانی تبدیل شود.

سرعت افزایش محبوبیت این شبکه در بین مردم به حدی است که تقریباً هر روز بر مخاطبان و بهره مندان از آن افزوده می شود مشاغل زیادی به این شبکه پیوسته و یا مایل به پیوستن به آن هستند.

توسعه کسب و کارها و خرید و فروشها در این شبکه باب میل تمامی صنوف و اقشار مردم است و به نظر میرسد گسترش آن بیش از پیش اتفاق خواهد افتاد.

تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، صاحبان کالا و خدمات و هر فردی که مایل به استفاده از این شبکه باشد براحتی با نصب نرم افزار اینستاگرام بر روی گوشی خود و ایجاد یک اکانت و یا پیج شخصی می تواند به داد و ستد در این شبکه جذاب بپردازد.

خرید اینترنتی یا خرید آنلاین(برخط) چیست؟

این نوع خرید نیازمند دسترسی شما به اینترنت بویژه اینترنت پرسرعت دارد.

در واقع شما بودن نیاز به خروج از منزل یا محل کار خود و فقط با استفاده از یک سیستم رایانه ای و یا گوشی هوشمند و اتصال به شبکه جهانی اینترنت، می توانید یا چند دقیقه وقت گذاشتن و جستجوی کالای مورد نظر خود در وب سایتها یا شبکه های اجتماعی محصول مورد نیاز خود را خریداری و هزینه آن را به صورت الکترونیکی پرداخت یا در زمان تحویل کالا و در محل پرداخت نمایید.

این نوع خرید که نیازمند داشتن اینترنت است خرید اینترنتی نام گرفته و مزایای بیشماری نسبت به خرید حضوری دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود.

مهمترین مزایای خریدهای اینترنتی

مهم ترین مزایای خرید اینترنتی

مهم ترین مزایای خرید اینترنتی

1-امکان انجام خرید در هر ساعت از شبانه روز:

بسیاری از فروشگاهها، مراکز خرید و مجتمع های تجاری در ساعاتی از شبانه روز تعطیل می باشند و شما زمان خرید خود را باید با زمان فعالیت آنها هماهنگ کنید

اما در خرید اینترنتی در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به جستجوی کالای مورد نظر خود در وب سایتها و شبکه های احتماعی بپردازید و در هر زمانی که مایل بودید نسبت به ثبت سفارش اقدام کنید و در بسیاری از موارد حتی می توانید روز، مکان و ساعت تحویل را نیز به اختیار خود انتخاب کنید و از یک خرید راحت و آسوده لذت ببرید.

2-صرفه جویی در هزینه ها

در صورتیکه بخواهید به سبک عمومی و از مراکز خرید، فروشگاهها و …. خرید نمایید مجبور هستید که برای پیدا کردن کالا و محصول مورد نظر خود چندین فروشگاه را که در نقاط مختلف شهر هستند بگردید که همین جابه جایی از یک منطقه به منطقه دیگری در سطح شهر نیازمند استفاده از وسیله نقیله، معطل شدن در ترافیک شهر، پرداخت هزینه جابه جایی و …دارد

در حالیکه با خرید اینترنتی فقط با اتصال به شبکه، بدون صرف هزینه های اضافی، و بدون هیچ نوع جابه جایی قادر خواهید بود کالای خود را از بین هزاران کالایی که به شما پیشنهاد داده شده انتخاب و خرید نمایید.

3-مقایسه سریعتر کالاها و خرید مطمئن تر

هر چند در هر دو نوع خرید (حضوری و یا مجازی) امکان مقایسه کالاها با هم وجود دارد

اما این مقایسه در خرید مجازی و اینترنتی دایره وسیعتری را شامل میشود بدین منظور که شما در کمتر از چند دقیقه می توانید به چندین نوع سایت و شبکه اینترنتی متصل شوید و یک کالا را در دهها سایت بطور همزمان بررسی نمایید، مشخصات و قیمت آنها را با هم مقایسه نمایید، بر روی تصویر محصول زوم نمایید، مهمتر اینکه نظرات و کامنتهای خریداران قبلی آن محصول را که در آنجا درج شده نیز مطاله نمایید و با کسب آگاهی و اطلاعات کافی، خریدی مطمئن انجام دهید

اما در خریدهای حضوری شما ممکن نیست در همان زمان به افرادی که قبلاً آن محصول را در آن فروشگاه خریداری کرده اند دسترسی پیدا کنید و نظر آنها را بدانید و اگر هم بخواهید مشخصات و قیمت کالا را با مورد مشابه آن در یک فروشگاه دیگر مقایسه کنید ضمن صرف هزینه و وقت، فقط 2 کالا را با هم مقایسه کرد ه اید  و دایره انتخابتان محدودتر میشود.

4-پشتیبانی و حمایت بهتر از مصرف کننده

اکثر سایتها و شبکه های اینترنتی یا حتی میتوان گفت تقریباً تمامی آنها، بخشهای پشتیبانی و ارتباط با ادمین و مشتری را در شبکه های خود راه اندازی کرده اند که امکان پاسخگویی به مخاطبان و کاربران را فراهم کرده در نتیجه در صورتیکه سوالی در مورد کالا و خدمات داشته باشید براحتی می توانید مطرح  و پاسخ دریافت کنید

همچنین در بیشتر خریدهای اینترنتی امکان عودت محصول در صورت عدم نارضایتی مشتری وجود دارد در حالیکه شاهد هستیم گاهی فروشگاهها و مراکز خرید سطح شهر از پس گرفتن محصول امتناع می نمایند

ضمن اینکه امکان ارتباط غیرحضوری با این مراکز نیز بسیار محدود است اما همچنان که گفتیم امروزه تعداد زیادی از این فروشگاهها نیز در حال پیوستن به شبکه های اجتماعی و بهتر نمودن خدمات و ارتباط خود با مشتری از طریق راه اندازی پیجها و صفحات اجتماعی-اینترنتی هستند.

5-قیمتهای نسبتاً مناسبتر و ارزان تر

در بیشتر سایتها و فروشگاههای مجازی شاهد هستیم که محصولات با قیمتی کمتر از قیمت بازار خرید و فروش می شوند. بنابراین ضمن صرفه جویی در  هزینه رفت و آمد به فروشگاههای سطح شهر، مبلغی نیز به دلیل قیمت کمتر محصول، برایتان صرفه جویی به همراه خواهد داشت و عملاً خرید اینترنتی خریدی اقتصادی تر می باشد.

البته به این مزایا، هزینه حمل محصول را نیز باید اضافه نمود گاهاً در برخی از سایتها هزینه ارسال رایگان می باشد در حالیکه در خرید حضوری شما مجبور به پرداخت هزینه حمل کالا نیز بودید.

آینده خریدهای اینترنتی چگونه خواهد بود؟

بدون شک، بشر که همواره به دنبال آسایش  و رفاه بیشتر در زندگی خود بوده و از قرون وسطی به قرن تکنولوژی و پیشرفت رسیده، هرگز به عقب باز نخواهد گشت و تمام توان خود را برای تکمیل بیشتر تکنولوژی جهت آرامش  و آسایش بیشتر به کار خواهد بست.

قطعاً در آینده ای نه چندان دور روشهای بیشتر و مدرنتری از خریدهای غیر حضوری در اختیار انسان قرار خواهد گرفت و به نظر می رسد پایه و اساس تمام پیشرفتهای آتی نیز مرهون اینترنت و توسعه آن خواهد بود

پس در این بازار مدرن افرادی برنده خواهند بود که از هم اکنون زیرساختهای استفاده از آن را برای خود تهیه و در آن شروع به فعالیت نمایند.

منبع مقاله

فهرست